Wietnam – od Hanoi do Sajgonu

 Wietnam w pierwszej chwili kojarzy się nam z niedawną tragiczną historią wojny na Półwyspie Indochińskim. Ślady tej historii są wciąż obecne, lecz kraj ten pozytywnie zaskakuje odwiedzających go turystów różnorodnością krajobrazów i mieszkańców, a także bogatą spuścizną kulturową. Można podziwiać niezwykłe nadmorskie krajobrazy zatoki Ha Long, pocięte ryżowymi tarasami góry na północy kraju, przyjrzeć się bliżej przedstawicielom różnych mniejszości etnicznych zamieszkujących ten region Wietnamu. Ciekawe są także miasta, z licznymi świątyniami, pałacami i grobowcami cesarzy,  tętniące ulicznym życiem charakterystycznym dla regionu Azji Południowo-Wschodniej. Te atuty spowodowały że w listopadzie 2015 roku postanowiłem przemierzyć ów ciekawy zakątek Półwyspu Indochińskiego. Oto relacja z mojej dwutygodniowej podróży:

Dziennik podróży

31.10

Przelot na trasie Warszawa – Moskwa - Hanoi. Przylot do Hanoi rankiem 1 listopada; zakwaterowanie w hotelu na starówce.

1.11

Wyruszamy na zwiedzanie Starego Miasta Hanoi. Oglądamy dawną architekturę kolonialną, uliczki wypełnione licznymi knajpkami, sklepami i hotelikami. Docieramy do zbudowanej przez Francuzów katolickiej katedry, a następnie do muzeum usytuowanego w dawnym więzieniu. Odwiedzamy powstałą w XI wieku Świątynię Literatury – Van Mieu, dawniej pierwszy wietnamski uniwersytet. Docieramy do olbrzymiego placu Ba Dinh, na którym znajduje się mauzoleum Ho Chi Minha. Wieczorem udajemy się na spektakl Wodnego Teatru Lalek.

2.11

Wyruszamy autobusem do odległego ok. 100 km nadmorskiego miasteczka Ha Long, skąd wypływamy niewielkim statkiem w rejs po zatoce Ha Long, uznanej za jeden z cudów natury, wpisanej na listę UNESCO. W trakcie rejsu odwiedzamy jedną z jaskiń z bogatą szatą naciekową, podziwiamy liczne krasowe wysepki, oglądamy wioski na wodzie, których mieszkańcy żyją  z połowu ryb i skorupiaków. Wieczorem pływamy kajakami po spokojnych wodach zatoki.

3.11

Kontynuujemy rejs po zatoce Ha Long. Zwiedzamy farmę pereł, przyglądając się hodowli małż i tworzeniu pereł. Po powrocie na ląd stały wyruszamy w podróż powrotną do Hanoi. Po południu spacerujemy po centrum miasta, odwiedzając niewielką Świątynię Nefrytowej Góry usytuowaną na jeziorze Hoan Kiem. Wieczorem wyruszamy nocnym pociągiem na północ kraju do miasta Lao Cai.

4.11

 

Rankiem po przybyciu do Lao Cai przemieszczamy się samochodem do miejscowości SaPa, usytuowanej w sercu najwyższych gór Wietnamu. Oglądamy centrum miasteczka, będącego punktem wypadowym do okolicznych wiosek, zamieszkałych przez różne mniejszości etniczne. Po południu udajemy się do wioski Ban Pho, zamieszkanej przez plemię Hmongów.; oglądamy życie jej mieszkańców i okoliczne spowite mgłą krajobrazy.

5.11

Rankiem udajemy się na dwudniowy trekking przez wioski zamieszkałe przez różne plemiona: Czarnych Hmongów, Lao Chai, Ta Van. Oglądamy pocięte ryżowymi tarasami górskie zbocza i dolinę Muong Hoa. Docieramy do wioski mniejszości Giay; oglądamy życie jej mieszkańców i nocujemy w miejscowej chacie.

6.11

Kontynuujemy trekking przez kolejne wioski, mi.n. Giang Ta Chai, gdzie spotykamy plemię Czerwonych Dao. Podziwiamy górskie krajobrazy i oglądamy wioskowe życie. Po południu docieramy do wioski Su Pan, skąd samochodem wracamy do SaPa. Po przedwieczornym spacerze po miasteczku i odwiedzeniu hali targowej wracamy do miasta Lao Cai, a następnie nocnym pociągiem do Hanoi.

7.11

Po porannym deszczu udajemy się do mauzoleum Ho Chi Minha. Następnie oglądamy sąsiadującą z nim Pagodę Jednej Kolumny oraz Pałac Prezydencki i usytuowany w parku Dom Ho Chi Minha.. Docieramy do jeziora Hoa Tay z licznymi restauracjami usytuowanymi na zacumowanych statkach. Po południu wracamy na starówkę; odwiedzamy starą taoistyczną świątynię położoną na starówce Hanoi i halę targową. Wieczorem samolotem udajemy się do miasta Da Nang, skąd autobusem docieramy do dawnej stolicy Wietnamu Hue.

8.11

Zwiedzamy najważniejsze zabytki Hue: Cytadelę Cesarską czyli dawną siedzibę władców – duży kompleks budynków z pałacem cesarskim, świątyniami, bramami, teatrem i galeriami, zwany Zakazanym Miastem. Następnie odwiedzamy pagodę Thien Mu z początku XVII wieku oraz dwa grobowce cesarskie z dynastii Nguen: cesarzy Tu Duc oraz Lang Khai Dinh. Wieczorem docieramy do miasta Hoi Ain, położonego nad Rzeką Perfumową, w pobliżu jej ujścia do Morza Południowo-Chińskiego

9.11

Rano udajemy się autobusem do oddalonej ok. 50 km miejscowości My Son, w pobliżu której znajduje się kompleks świątyń hinduistycznych plemienia Czamów z VII – XIII wieku. Zwiedzamy poszczególne budowle tego kompleksu, ozdobione rzeźbami z panteonu bóstw hinduskich. Drogę powrotną do Hoi An odbywamy płynąc statkiem po Rzece Perfumowej i odwiedzając nadbrzeżną wioskę, skupiającą miejscowych rzeźbiarzy. Po południu wyruszamy na zwiedzanie starówki Hoi An, oglądając miejscowe świątynie, Most Japoński  i podziwiając wnętrza starych kupieckich domów.

10.11

Wypożyczamy rowery i wyruszamy nimi poprzez ryżowe pola na odległą o 5 km plażę, nad Morze Południowo-Chińskie. Relaksujemy się na piaszczystej plaży, korzystając ze słońca i morskiej wody. Po południu wracamy do Hoi An i odbywamy ostatni spacer po uliczkach miasteczka wypełnionych piękną chińską i kolonialną architekturą. Wieczorem udajemy się na lotnisko w Da Nang i odlatujemy do Sajgonu. Około północy docieramy do hotelu w turystycznej dzielnicy Sajgonu.

11.11

Zwiedzamy największe miasto Wietnamu. Zwiedzanie rozpoczynamy od Pałacu Prezydenckiego; następnie udajemy się do Muzeum Amerykańskich Zbrodni Wojennych. Docieramy do kolonialnego centrum Sajgonu, gdzie oglądamy katolicką katedrę Notre Dame, XIX-wieczny budynek Poczty Głównej, budynek ratusza z początku XX wieku, halę targową Ben Thanh, zaglądamy do zabytkowego hotelu Continental i do  wnętrza Gmachu Opery. Odwiedzamy hinduistyczną świątynię, gdzie spożywamy miejscowy hinduski posiłek. Spacer po mieście kończymy na bulwarze nad rzeką Sajgon.

12.11

Rano wyruszamy z Sajgonu na północ do odległej ok. 50 km miejscowości Tay Ninh. Po drodze odwiedzamy zakład produkujący ręcznie malowane wyroby z drewna. W Tay Ninh odwiedzamy największą świątynię religii kaodaistycznej, będącej mieszanką różnych religii: konfucjanizmu, taoizmu, hinduizmu, islamu, chrześcijaństwa i wietnamskiego szamanizmu. Uczestniczymy w ceremonii mszalnej w świątyni. Następnie przemieszczamy się do miejscowości Cu Chi, gdzie zwiedzamy podziemne miasto Viet Congu z czasów wojny wietnamsko-amerykańskiej. Późnym popołudniem wracamy do Sajgonu; spożywamy kolację w okolicy hali targowej Ben Thanh.

13.11

Wczesnym rankiem odwiedzamy starą pagodę Nefrytowego Cesarza. Następnie udajemy się autobusem na zachód od Sajgonu, do położonego nad Mekongiem miasta Can Tho. Stąd wypływamy statkiem na zwiedzanie delty Mekongu. Odwiedzamy cztery wysepki leżące w odnogach Mekongu, oglądając m.in. miejscowe  wioski z zakładem produkcji słodyczy, farmę węży i krokodyli, małą świątynie taoistyczną, a także pływając  czółnami po wąskich kanałach delty. Wieczorem wracamy do Sajgonu, na pożegnalną kolację w pobliżu hali targowej. Odwiedzamy także dzielnicę z licznymi knajpkami i kawiarniami – turystyczne centrum Sajgonu.

14.11

Przed południem odlatujemy z Sajgonu; poprzez Moskwę wieczorem docieramy do Warszawy, gdzie kończymy wietnamską wyprawę.