Zapraszam do mojej galerii
Tajwan, czyli na krańcach Azji
Tajwan od dawna pociągał mnie tajemniczością kraju leżacego na uboczu głównych turystycznych tras. Spodziewałem się zobaczyć tu różnorodne, górskie i nadmorskie krajobrazy, jak również bliżej poznać kulturę żyjących tu Chińczyków i mniejszości etnicznych. W marcu 2009 roku wraz z dwójką przyjaciół udało mi się zrealizować marzenie zobaczenia tego kraju leżącego na krańcach Azji. Oto relacja z naszej dwutygodniowej wyprawy.
Dziennik podróży
01.03
Zwiedzanie stolicy kraju, Taipei rozpoczynamy od National Palace Museum – muzeum zawierającego najcenniejszą kolekcję zbiorów mówiących o chińskiej historii i kulturze. Oglądamy te zbiory przez ok. 3 godz. (wstęp 150 TWD), po czym udajemy się do wypożyczalni samochodów Chailease Auto Rental, gdzie zamawiamy wynajęcie samochodu Toyota Altis na najbliższe 2 tygodnie. Po powrocie kolejką metra do centrum miasta odwiedzamy Chiang Kai-Shek Memorial z otaczającymi go budowlami. Stąd udajemy się na zachód staromiejskiej dzielnicy, po drodze mijając Pałac Prezydencki i docierając do najstarszej chińskiej świątyni, Longshan Temple. Przyglądamy się po zmroku życiu w tej świątyni, a następnie odwiedzamy sąsiadujący z nią bazar Snake Alley.
02.03
Po wypożyczeniu samochodu wyruszamy z Taipei na północ do sąsiadującego z miastem Parku Narodowego Yangmingshan. Docieramy do punktu widokowego na miasto w Yangming Park a następnie w okolice willi Chiang Kai-Sheka. Kolejno odbywamy spacer w Datun Nature Park, po czym docieramy we mgle i siąpiącym deszczu do obszaru geotermalnego Xiaoyoukeng. Opuszczamy Park Narodowy Yangmingshan i dojeżdżamy na wybrzeże morskie, do miejscowości Yeliou, w której atrakcję stanowi park naturalnych grzybów skalnych, usytuowanych nad brzegiem morza. Stąd w deszczu dojeżdżamy wieczorem do położonej w górach miejscowości Jiufen, gdzie znajdujemy nocleg w starym chińskim domu.
03.03
Rankiem zjeżdżamy z Jiufen na wybrzeże morskie i wyruszamy drogą wiodąca wzdłuż wybrzeża. Docieramy do przylądka Bitou; zwiedzamy Bitou Cape Geological Park z ciekawymi formacjami skalnymi. Następnie przemieszczamy się stopniowo na południe, oglądając po drodze wodospad Wufengchi oraz odwiedzając National Centre of Traditional Arts, prezentujące wyroby ludowego rzemiosła różnych plemion Tajwanu. W deszczu przemierzamy widokową, nadmorską trasę Sauo – Hualien i wieczorem docieramy do położonego na przedmieściach Hualien hotelu Stone House (500 TWD/os).
04.03
Rano wyruszamy do odległego o 15 km od centrum miasta wejścia do wąwozu Taroko. Po wjeździe do wąwozu oglądamy kolejno jego największe atrakcje: Swallow Grotto Trail, Tunnel of Nine Turns, Tianshiang Bridge of Motherly Devotion, Bayiang Trail z wodospadami i jaskinią Water Curtain, Eternal Spring Shrine, Mystery Trail. Po całodziennym zwiedzaniu największej przyrodniczej atrakcji Tajwanu wracamy późnym popołudniem do hotelu. Wieczorem udajemy się z właścicielką hotelu do centrum miasta na ludowe występy młodzieży.
05.03
Wyruszamy rankiem na południe, jadąc drogą wzdłuż wschodniego wybrzeża. Po drodze zatrzymujemy się na punkcie widokowym Paqi Viewing Platform, przecinamy Zwrotnik Raka (z obeliskiem), a następnie docieramy do jaskini Cave of Eight Immortals – miejsca pielgrzymkowego buddystów. Kolejno osiągamy wysepkę Sansiantan, połączoną z lądem stałym ośmioprzęsłowym mostem i pobliską wioskę rybacką Chungkung. Następnym etapem podróży tego dnia jest Centrum Kulturalne Mniejszości Narodowej Ami. Stąd poprzez miasto Taitung i Fongshan docieramy wieczorem na południowy kraniec Tajwanu, do miejscowości Kenting (nocleg 1400 TWD/3 os).
06.03
Zwiedzamy Kenting Forest Recreation Area – obszar w górzystej części okolic Kenting, składający się z dawnych japońskich ogrodów, jaskiń, skalnych formacji utworzonych z rafy koralowej. Docieramy do wieży widokowej usytuowanej w centrum tego obszaru. Następnie udajemy się na sam kraniec wyspy z latarnią morską. Po południu korzystamy z plaży w Kenting, na kolację zamawiając miejscową rybę.
07.03
Wyruszamy z Kenting na północ wzdłuż zachodniego wybrzeża, w stronę dawnej stolicy Tajwanu, Tainanu. Po drodze odwiedzamy National Museum of Marine Biology – bogate oceanarium prezentujące faunę wód Tajwanu i wód świata, m.in. rekina wielorybiego oraz faunę raf koralowych i wód arktycznych (pingwiny, bieługi, maskonury). Po południu docieramy do położonego w pobliżu miasta Sandimen Parku Mniejszości Etnicznych Indigeneous People’s Cultural Park, gdzie oglądamy m.in. rekonstrukcje wiosek różnych plemion żyjących na Tajwanie. Wieczorem poprzez Kaohsiung docieramy do największego klasztoru buddyjskiego Tajwanu, Foguangshan. W wieczornej, oświetlonej lampionami scenerii oglądamy buddyjską świątynię i różne budowle klasztoru. Późnym wieczorem osiągamy Tainan i zamieszkujemy w centrum miasta, w Asia Hotel (1500 TWD/3 os).
08.03
Zwiedzamy zabytkowe centrum Tainanu: świątynię Konfucjusza, Great South Gate, Wufei Temple (świątynia 5 konkubin), 300-letnią Fahua Temple, Koxinga Shrine (gdzie odbywa się koncert), Linshui Temple (świątynia kobiet), Dongye Temple (z procesją palenia kartek), City God Temple. Po obiedzie w lokalnej restauracji kontynuujemy zwiedzanie zabytkowych budowli: Altar of Heaven, Official God of War Temple, Chikan Towers, Matsu Temple. Spacer po mieście kończymy w nowoczesnym centrum handlowym Shin Kong Mitsukoshi Department Store.
09.03
Wyruszamy z Tainanu na północny wschód, do górskiej miejscowości Alishan. Po drodze odwiedzamy miejscowość Guanziling, słynącą z gorących źródeł. Następnie górską krętą drogą we mgle docieramy do Alishan (2200 m n.p.m.); nocleg znajdujemy w Dapeng Hotel (1800 TWD/os).
10.03
Wstajemy o 4.30, aby obejrzeć miejscową atrakcję – wschód słońca. Wyruszamy minibusem na przełęcz Tatajia (2610 m n.p.m.), skąd oglądamy słońce wynurzające się znad grani najwyższego szczytu Tajwanu, Yushan (3952 m). W drodze powrotnej oglądamy bardzo stare cyprysowe drzewa (1800 – 2700 lat) oraz tajwańskie makaki. Po powrocie do Alishan przyglądamy się występowi regionalnego zespołu folklorystycznego, po czym wyruszamy do Alishan Forest Recreation Area – parku zawierającego m.in. japońskie ogrody wiśni i śliw, chińskie świątynie i starodrzew cyprysów. Atrakcją parku jest także stara stacja kolejowa. Wieczorem odwiedzamy centrum miejscowości z licznymi sklepikami miejscowej górskiej herbaty.
11.03
Wyruszamy z Alishan przez Park Narodowy Yushan w stronę jeziora Sun Moon. Dojeżdżamy do miasta Puli, na którego peryferiach znajduje się największe centrum edukacji buddyjskiej na Tajwanie, Chung Tai Chan Temple. Zwiedzamy to nowoczesne centrum buddyzmu (2001 r.); następnie dojeżdżamy do miejscowości Shuishe, położonej nad Sun Moon Lake. Nocleg znajdujemy w Penn Hotel (1500 TWD/3 os.). Wieczorem spacerujemy promenadą wzdłuż brzegów jeziora.
12.03
Oglądamy wschód słońca nad jeziorem Sun Moon, następnie wyruszamy na trasę wiodącą wokół jeziora. Oglądamy po drodze gaj bambusowy, plantację herbaty, świątynię chińską Wenwu ( z próbą chóru), wioskę Itashao plemienia Thao. Docieramy do punktu widokowego na jezioro, a następnie do 7-piętrowej pagody Ciken, ufundowanej przez Chiang Kai-Sheka, skąd roztacza się panoramiczny widok na jezioro i okoliczne góry. Po południu opuszczamy rejon jeziora Sun Moon i późnym popołudniem docieramy do zabytkowego miasteczka Lugang. Wieczorem spacerujemy po miasteczku, odwiedzając jego zabytkowe miejsca: świątynię Matsu, uliczkę Old Market, Nine Turn Lane. Nocleg znajdujemy w hotelu Quanzhong, położonym w zabytkowej dzielnicy (950 TWD/3 os.).
13.03
Kontynuujemy zwiedzanie Lugangu: oglądamy świątynię Longshan, targ miejski, spacerujemy ponownie uliczkami starego miasta. Następnie wyruszamy w stronę gór, do położonej w pobliżu Parku Narodowego Sheiba miejscowości Taian. Okolice tej miejscowości słyną z gorących źródeł. Znajdujemy nocleg w końcu doliny Taianu, w Police Officer’s Club (1600 TWD/3 os.). Korzystamy z gorących kąpieli w miejscowych źródłach. Wieczorem odwiedzamy osadę Taian.
14.03
Udajemy się na pieszą wycieczkę w głąb doliny Taianu, do wodospadu. Po godzinnym spacerze wracamy do hotelu i ponownie korzystamy z miejscowych gorących źródeł. Następnie wyruszamy z Taianu w stronę stolicy kraju Taipei, aby w ten sposób zamknąć dwutygodniowy objazd Tajwanu. Po przybyciu do miasta udajemy się do jego nowoczesnego centrum, aby obejrzeć najwyższy budynek świata, wieżę Taipei 101 (508 m wysokości). Oglądamy z bliska i we wnętrzu te budowlę w kształcie łodygi bambusa. Następnie zaglądamy na targ jadeitowy i znajdujemy nocleg w starej dzielnicy, w Formosa Hotel (1200 TWD/3 os.). Wieczorem spacerujemy po tej dzielnicy, odwiedzając m.in. targ przyprawowy.
15.03
Rankiem kontynuujemy spacer po starej dzielnicy Taipei; docieramy nad rzekę Danshui, odwiedzamy niedzielne targi sztuki, kwiatów i jadeitów. Po południu oddajemy wypożyczony samochód i przemieszczamy się metrem w kierunku centrum miasta, gdzie zaglądamy do Muzeum Historii Taipei oraz Muzeum Sztuki Współczesnej. Wieczorem autobusem Airport Express udajemy się na lotnisko, skąd o północy odlatujemy samolotem linii China Airlines do Frankfurtu (12.5 godz.).