Zapraszam do mojej galerii
Namibia – kwintesencja południa Afryki
Namibia to kraj na południu Afryki, który zaskakuje przybywających tu podróżników różnorodnością krajobrazów, bogactwem fauny oraz niezwykłymi zwyczajami żyjących tu plemion. Można tu przewędrować przez jedną z najbardziej fascynujących pustyń świata – pustynię Namib, z potężnymi diunami i ciekawymi formami skalnymi. Na północy kraju spotyka się sawannowe krajobrazy, z baobabami i pięknymi wodospadami. Park Narodowy Etosha pozwala przyjrzeć się licznym zwierzętom zamieszkującym ten region, od szakali, antylop, zebr i guźców po słonie, żyrafy, nosorożce i hipopotamy. Równocześnie na rozległych obszarach sawanny spotyka się wioski plemienia Himba, słynącego z niezwykle zdobiących się kobiet, zaś na obrzeżach pustyni Kalahari żyją jeszcze nieliczne grupy najstarszego plemienia Afryki, Buszmenów. Te atuty kraju sprawiły że na przełomie kwietnia i maja 2017 roku postanowiłem odwiedzić ów fascynujący region Afryki. Oto relacja z mojej dwutygodniowej podróży.
Dziennik podróży
27.04
Przelot na trasie Warszawa - Frankfurt – Addis Abeba - Windhoek.
28.04
Przylatujemy rankiem do stolicy kraju. Wkrótce udajemy się na poznawanie miasta – oglądamy najważniejszy kościół stolicy – Christuskirche, pobliski budynek parlamentu z otaczającym go parkiem, odwiedzamy Narodowe Muzeum Namibii.
29.04.
Rankiem wyjeżdżamy główną drogą na południe kraju – w stronę Parku Narodowego Namib Naukluft. Oglądamy po drodze niezwykłe sawannowe, górskie i pustynne krajobrazy. Docieramy do małej osady wśród pustyni - Solitaire, znanej m.in. z porzuconych tu samochodów. Późnym popołudniem dojeżdżamy do leżącej u wrót parku narodowego osady Sesriem. Udajemy się na spacer do nieodległego kanionu Sesriem – świętego miejsca Buszmenów. Podziwiamy zachód słońca z pustynnych wydm.
30.04
Przed świtem wyruszamy do odległej ok. 60 km pustynnej krainy z najpiękniejszymi wydmami świata – Sossusvlei. Wschód słońca spędzamy w Martwej Dolinie – Deadvlei, wypełnionej martwymi drzewami sprzed kilkuset lat. Następnie oglądamy najwyższą wydmę w parku – Pik Bobby (360 m ) podziwiając pustynny krajobraz z wędrującymi oryksami. Po powrocie do Sesriem wyruszamy w dalszą drogę przez pustynię Namib Naukluft, mijając m.in. punkty widokowe na przełęczach Gaub i Kuiseb oraz przecinając Zwrotnik Koziorożca. Wieczorem docieramy nad Atlantyk, oglądając stada flamingów na przybrzeżnej lagunie. Na nocleg dojeżdżamy do miasta Swakopmund.
01.05
Spacerujemy po centrum Swakopmund, oglądając budowle wzniesione przez niemieckich kolonistów: ratusz, dawny hotel, kościół luterański, molo z restauracją. Zaglądamy na miejscowy targ, gdzie spotykamy kobiety z plemienia Himba. Następnie wyruszamy drogą na północ wzdłuż Wybrzeża Szkieletowego, gdzie oglądamy osadzony na mieliźnie wrak statku. Docieramy do przylądka Cape Cross – miejsca gdzie po raz pierwszy dotarli na namibijską ziemię portugalscy żeglarze. Na przylądku oglądamy olbrzymią kolonię uchatek (kotiki południowoafrykańskie). Następnie udajemy się w głąb lądu aby na nocleg dotrzeć do masywu Spitzkoppe. Nocujemy na kempingu wśród skał Spitzkoppe (afrykański odpowiednik Matterhornu).
02.05
Oglądamy o wschodzie słońca niezwykły krajobraz masywu Spitzkoppe. Następnie ruszamy w dalszą drogę przez krainę Damaraland, zamieszkaną m.in. przez plemię Herero. Odwiedzamy lokalny targ z kobietami Herero ubranymi w charakterystyczne wiktoriańskie stroje. Po południu docieramy do położonej w środku kraju farmy Otjitotongwe, zajmującej się ochroną populacji gepardów w Namibii. Oglądamy z bliska te niezwykłe afrykańskie koty. Nocujemy na farmie gepardów.
03.05
Wyruszamy w dalszą drogę na północ poprzez krainę Kaokoland w kierunku granicy z Angolą. Docieramy do miasteczka Opuwo, odwiedzamy miejscowy targ i kontynuujemy podróż przez sawannowy krajobraz północy kraju. Wieczorem docieramy do kempingu przy wodospadach Epupa, znajdujących się na granicznej rzece Kunene.
04.05
O wschodzie słońca podziwiamy wodospady Epupa, następnie odwiedzamy położoną w pobliżu na sawannie wioskę plemienia Himba. Przedpołudnie spędzamy wśród ludu Himba, przyglądając się ich codziennemu życiu. Następnie wyruszamy na wschód drogą biegnącą przez sawannę wzdłuż rzeki Kunene. Późnym popołudniem docieramy do kempingu położonego nad rzeką – Kunene River Lodge. Odbywamy wieczorny rejs po rzece Kunene.
05.05
Kontynuujemy podróż na wschód wzdłuż rzeki. Docieramy do wodospadów Ruacana, z niewielką ilością wody o tej porze; oglądamy ciekawe formacje skalne i miejscową faunę. Następnie docieramy do miasteczka Ruacana i kierujemy się główną drogą na południe. Późnym popołudniem dojeżdżamy do zachodniej bramy Parku Narodowego Etosha. Wjeżdżamy na teren Etoshy i kierujemy się w stronę położonego we wschodniej części Parku kempingu Okaukuejo. Oglądamy barwny zachód słońca nad sawanną.
06.05
Przemieszczamy się na wschód Parku oglądając liczną miejscową faunę: żyrafy, bawoły, zebry, słonie, antylopy, guźce, mangusty i ptaki. Docieramy do zabytkowego fortu Namutoni, położonego we wschodniej części Parku. Nocujemy na kempingu Halali usytuowanym w środkowej części Parku; wieczorem oglądamy słonie i nosorożce przychodzące do miejscowego oczka wodnego.
07.05
Odbywamy całodzienne safari w środkowej części Parku Narodowego Etosha, poszukując zwierząt skupionych przy oczkach wodnych i na skraju niecki solnej. Nocujemy ponownie na kempingu Halali
08.05
Przed południem kontynuujemy poszukiwania zwierząt w parku Etosha, m.in. odnajdujemy stado lwów. Wczesnym popołudniem opuszczamy granice Parku docierając do miasta Grootfontein. Po dokonaniu niezbędnych zakupów wyruszamy dalej na wschód, na pustynię Kalahari. Docieramy w pobliże wioski Buszmenów. Wieczór spędzamy ze społecznością Buszmenów, przyglądając się ich pracy, zabawie i polowaniu. Nocujemy na biwaku w buszu.
09.05
Rankiem wyruszamy z Buszmenami w głąb buszu, aby nieco zapoznać się ze sposobami ich życia w tym środowisku. W południe wyruszamy w dalszą drogę na południowy zachód. Docieramy do największego meteorytu z żelaza o wadze 60 ton – Hoba. Jadąc dalej na zachód dojeżdżamy do podnóża płaskowyżu Waterberg. Nocujemy na miejscowym kempingu.
10.05
Rano wspinamy się na szczyt 300-metrowego płaskowyżu Waterberg, oglądając miejscową florę i faunę, m.in..pawiany i ukryte w skałach góralki. Po zejściu do kempingu wyruszamy w dalszą drogę na południowy zachód. W ulewnym deszczu docieramy do bramy prywatnego Parku Zwierząt Erindi. Nocujemy w głębi parku na kempingu przy malowniczym oczku wodnym, z odwiedzającymi je zwierzętami: słoniami, antylopami, żyrafami i rezydentami – hipopotamami i krokodylami.
11.05
Odbywamy poranne safari po Parku Erindi, odnajdując miejscowe zwierzęta: żyrafy, bawoły, antylopy, słonie, gepardy i liczne ptaki. Popołudnie spędzamy przy oczku wodnym podziwiając miejscową faunę i zachód słońca nad sawanną.
12.05
Rano opuszczamy Park Erindi kierując się główną drogą na południe. Docieramy do miasta Okahandja, gdzie odwiedzamy targ z wyrobami miejscowego rzemiosła. Wczesnym popołudniem dojeżdżamy do stolicy kraju Windhoek, gdzie zaglądamy do miejscowej galerii sztuki i wieczorem udajemy się na lotnisko.
13.05
Przelot na trasie Windhoek – Addis Abeba – Rzym – Warszawa. Zakończenie wyprawy.