Zapraszam do mojej galerii
Od dawna marzyłem, aby dotrzeć na kraniec Ameryki Południowej i poznać surową przyrodę Patagonii. Fascynowało mnie Chile ze względu na różnorodność krajobrazów – od patagońskich śniegów i lodowców, poprzez zielony środek kraju z licznymi jeziorami i wulkanami, aż do najbardziej suchego regionu świata, pustyni Atakama. W Argentynie olbrzymim magnesem były najpiękniejsze wodospady świata Iguazu, górskie krajobrazy Północnego Zachodu oraz kosmopolityczne Buenos Aires. Zaś po drodze zajrzeliśmy do Urugwaju - spokojnego małego kraju oferującego dobre warunki wypoczynku na swych atlantyckich plażach. Oto relacja z naszej pięciotygodniowej wyprawy w listopadzie i grudniu 2003 roku.
Dziennik podróży
4.11
Przelot na trasie Warszawa – Frankfurt 18.15 – 20.00 i po krótkim oczekiwaniu start o 22.30 do długiego (11.5 godz.) lotu liniami Lufthansa do Sao Paulo (Brazylia), a następnie do Santiago de Chile (4 godz.).
5.11
Przylot o godz. 11.30 do Santiago. Z lotniska udajemy się taksówką (15 USD) do położonego w centrum miasta hotelu Londres (7000 CLP/os). Po krótkim odpoczynku wybieramy się na pierwszy, popołudniowy spacer po centrum Santiago. Odwiedzamy najważniejszy plac miasta, Plaza de Armas, z XVIII-wieczną katedrą i Muzeum Historycznym, oglądamy prezydencki pałac La Moneda i najstarszy w Santiago kościół św. Franciszka (1586 r.)
6.11
Wczesnym rankiem wyruszamy na dalsze zwiedzanie Santiago. Wspinamy się na położone w centrum miasta, pokryte bujną parkową zielenią wzgórze św. Łucji, skąd roztacza się widok na zabudowę śródmieścia. Następnie oglądamy najważniejsze zabytkowe budowle miasta: kościół La Merced, XVIII-wieczny Dom Sędziego z ciekawymi drewnianymi balkonami, XIX-wieczny budynek Kongresu, Teatr Miejski, kościół Santo Domingo z początku XIX wieku. Smaczny obiad spożywamy w restauracji rybnej usytuowanej w zabytkowej hali targowej Mercado Central (1872 r). Następnie wjeżdżamy kolejką szynową na górujące nad miastem wzgórze św. Krzysztofa (860 m). Stąd, spod potężnej figury Matki Boskiej roztacza się panoramiczny widok na całe Santiago i okalające je ośnieżone pasma górskie, dochodzące do 4000 m. n.p.m. Zjeżdżamy ze szczytu wzgórza kolejką gondolową i wracamy do centrum miasta metrem.
7.11
Rano udajemy się samolotem na samo południe kontynentu. Przelot na trasie Santiago – Puerto Montt – Punta Arenas trwa ok. 4.5 godz. (niestety prawie bez widoków Andów). Z lotniska udajemy się do usytuowanego w pobliżu centrum miasta pensjonatu Manuel (4000 CLP/os). Mimo ulewnego deszczu decydujemy się na popołudniową wycieczkę do oddalonego o ok. 60 km od miasta, położonego nad zatoką Otway rezerwatu pingwinów Magellana. Koszt tej wycieczki z przewodnikiem to 6500 CLP/os. Na miejscu przy pięknej słonecznej, choć mocno wietrznej pogodzie oglądamy grupki pingwinów, wygrzewających się na plaży i pilnujących swych nor (pora lęgowa). Po drodze spotykamy także pasące się na pampie grupki południowoamerykańskich strusi nandu.
8.11
Rankiem wyruszamy na zwiedzanie Punta Arenas. Na placu centralnym Muñoz Gamero oglądamy pomnik Magellana, postawiony w 400 lat po przepłynięciu przez tego portugalskiego odkrywcę Cieśniny Magellana (1520 r.). Przyglądamy się nielicznym XIX-wiecznym zabytkom miasta: katedrze, budynkom Clubu de la Unión, siedzibie Sociedad Menéndez Behety. Największą atrakcję spaceru stanowi jednak panorama widoczna ze wzgórza widokowego usytuowanego tuż nad miastem; u stóp wzgórza rozciąga się morze różnokolorowych domów, dalej widać ruchliwy port, a w oddali po drugiej stronie Cieśniny rysują się w chmurach kontury Ziemi Ognistej.
Po południu wyruszamy autobusem rejsowym do oddalonego o 250 km na północ miasteczka Puerto Natales. Podróż przez chilijską pampę trwa 3 godziny, koszt przejazdu to 2500 CLP. Na miejscu wita nas śnieg z deszczem. Znajdujemy nocleg w pensjonacie Maria José w cenie 3500 CLP/os.
9.11
Wypożyczamy samochód terenowy Nissan Terrano (koszt wypożyczenia 50 000 CLP/dzień) i wczesnym rankiem wyruszamy do położonego ok. 110 km na północ Parku Narodowego Torres del Paine. Przejazd szutrową drogą trwa ok. 3.5 godz. Po drodze zwiedzamy położoną nieco z boku trasy jaskinię Milodón, w której w XIX wieku odkryto szczątki prehistorycznego leniwca. Ok. godz. 13 docieramy do bram parku, a następnie do schroniska Las Torres, gdzie mamy zapewniony nocleg (17 USD/os). Po południu, po naprawie uszkodzonego koła, wyruszamy na rekonesans samochodem w głąb parku. Docieramy do wodospadu Salto Grande, oglądając po drodze piękne, różnokolorowe jeziora, częściowo skryte w chmurach szczyty i pasące się stada guanako.
10.11
Przy pięknej, słonecznej pogodzie wyruszamy rankiem na trekking w stronę punktu widokowego u stóp Torres del Paine, zwanego Mirador del Paine. Wznosimy się stopniowo w górę wzdłuż doliny rzeki Ascencio, podziwiając rozległą panoramę parku z jeziorami Nordenskjöld i Sarmiento na czele. Po drodze mijamy schronisko Chileno i ok. godz. 14 po przejściu strefy lasu i po forsownej wspinaczce po piargach docieramy na punkt widokowy Mirador del Paine. Podziwiamy wspaniały widok wież Paine (2800 m) i jeziora lodowcowego usytuowanego u stóp wież. O zachodzie słońca docieramy do schroniska Las Torres.
11.11
Zwiedzamy samochodem terenowym najważniejsze atrakcje parku narodowego Torres del Paine: wodospady Cascadas na rzece Paine oraz Salto Grande, podziwiamy widoki masywu górskiego Cuernos del Paine, przemieszczamy się wzdłuż jezior Nordenskjöld i Pehoe do zachodnie części parku, aby zobaczyć jezioro Grey z lodowcem wchodzącym wprost do jeziora i górami lodowymi pływającymi po jego wodach.
Wieczorem wracamy do miasteczka Puerto Natales; nocujemy w pensjonacie Maria José.
12.11
Przejazd autobusem linii Pacheco na lotnisko w Punta Arenas (3500 CLP). Po południu przelot liniami LanChile na trasie Punta Arenas – Puerto Montt (1 godz. 45 min); nocleg w pensjonacie Gonzalez (5000 CLP/os).
13.11
Wyruszamy taksówką (10 000 CLP) do miejscowości Correntoso, położonej w pobliżu Parku Narodowego Alerce Andino, słynącego z rzadkiej odmiany modrzewia andyjskiego. Z powodu częściowego zamknięcia szlaków i narastającego deszczu skracamy nasz pobyt w parku bez obejrzenia głównych atrakcji i powracamy taksówką do Puerto Montt.
14.11
Wyruszamy autobusem z Puerto Montt na wyspę Chiloe (370 CLP). Po 4-godzinnej podróży szosą i promem docieramy do założonej przez Hiszpanów w 1567 r. stolicy wyspy, Castro. Znajdujemy nocleg w rodzinnym hoteliku Globetrotter’s (5000 CLP/os). Po południu zwiedzamy centrum miasta z oryginalną drewnianą katedrą, odwiedzamy miejscowy targ i rybną restaurację na palach. Wieczorem uczestniczymy w ciekawym spektaklu folklorystycznym, prezentowanym w miejscowym teatrze przez zespół pochodzący z północnych regionów Chile.
15.11
Wyruszamy samochodem na całodzienną wycieczkę do Parku Narodowego Chiloe (10 000 CLP/os). Po drodze odwiedzamy miejscowość Chonchi z zabytkowym drewnianym kościołem św. Karola oraz oglądamy stary cmentarz Indian Huilliche. Po 54 km docieramy do miejscowości Cucao, leżącej u wejścia do Parku Narodowego Chiloe. Udajemy się pieszo w głąb parku, oglądając najpierw jego część nadbrzeżną (rozległa piaszczysta plaża i klif w oddali), a następnie pierwotny fragment lasu El Tepual. W drodze powrotnej oglądamy panoramę Castro i domki na palach palafitos.
16.11
Powrót autobusem z Castro do Puerto Montt (9.30 – 13.30). Po południu przelot na trasie Puerto Montt – Santiago – La Serena. Przylot do La Sereny o zachodzie słońca; nocleg w wartym polecenia hostalu Jofré (6000 CLP).
17.11
Zwiedzamy najważniejsze atrakcje La Sereny: Plaza de Armas z XIX-wieczną katedrą, XVIII-wieczny kościół św. Dominika z ciekawą dzwonnicą, kościół św. Franciszka. Odwiedzamy także bogaty targ z licznymi wyrobami rzemiosła oraz miejscową plażę z latarnią morską. Wieczorem o godz. 20 odjeżdżamy autobusem dalekobieżnym do oddalonego o 900 km na północ portowego miasta Antofagasta (czas przejazdu 12 godz.).
18.11
W Antofagasta kupujemy bilety na przejazd do miasta Salta w Argentynie. Następnie udajemy się autobusem do miasteczka San Pedro de Atacama, usytuowanego w sercu pustyni Atacama (300 km – 4 godz). Znajdujemy nocleg w hoteliku Pachamama (9000 CLP/os).
19.11
Zwiedzamy miejscowość San Pedro de Atacama; oglądamy zabytkowy XVII-wieczny kościół św. Piotra z ciekawym wyposażeniem wnętrza, targ z wyrobami rzemiosła artystycznego, dom Pedro de Valdivii, konkwistadora, który przebywał tu w 1540 r. Po południu udajemy się z biurem Desert Adventure na wycieczkę do Doliny Księżycowej (6000 CLP). Podziwiamy niezwykłe formy skalne w Dolinie Dinozaurów i Dolinie Śmierci oraz oglądamy zachód słońca z Wielkiej Wydmy.
20.11
O godz. 4.30 wyjeżdżamy na oglądanie najwyżej na świecie położonych gejzerów El Tatio (4320 m.n.p.m.). Po 2 godzinach o świcie docieramy do pola gejzerów (tego dnia mało aktywnych) i w ekstremalnych warunkach (temperatura ok. 0oC, wiatr i wysokość) przechadzamy się po rozległym polu, usianym śladami działalności gejzerów. Nie korzystamy z możliwości kąpieli w naturalnym basenie z ciepłą wodą. W powrotnej drodze zatrzymujemy się w wiosce indiańskiej zajmującej się hodowlą lam. Późnym popołudniem udajemy się na wycieczkę na Salar Atacama. Po drodze odwiedzamy małą miejscowość Toconao, z zabytkową XVIII-wieczną dzwonnicą kościoła św. Łukasza. Docieramy do rezerwatu we wschodniej części Salaru, Laguna Chaxa, gdzie oglądamy niezwykłe formy solne oraz trzy gatunki flamingów. Podziwiamy niesamowity zachód słońca na Salarze.
21.11
Przejazd do Argentyny z San Pedro de Atacama do Salty przez graniczną przełęcz (4275 m). Czas przejazdu przez wysokogórski krajobraz Chile i Argentyny ok. 12 godz., koszt przejazdu autobusem 15 000 CLP. Przyjazd o północy do położonej na wysokości 1200 m. Salty, nocleg w hoteliku Wilde (10 ARP/os).
22.11
Zwiedzamy założone przez Hiszpanów w 1582 r. miasto Salta: oglądamy XIX-wieczną katedrę na Plaza de 9 Julio z ciekawym barokowym ołtarzem, najstarsze sakralne budowle, pochodzące z XVII wieku - klasztor św. Bernarda i kościół św. Franciszka. Odwiedzamy targ rzemiosła artystycznego.
23.11
Wyruszamy na całodniową wycieczkę do położonego ok. 100 km na południe od Salty wąwozu Cafayate. Wąwóz rozciąga się na długości 70 km od wioski Alemania do miasteczka Cafayate. Podziwiamy niezwykłe formy skalne na trasie przebiegającej wewnątrz wąwozu: Gardziel Diabła, Amfiteatr, Zamki, Tron, itp. Po południu docieramy do miasteczka Cafayate, słynącego z produkcji doskonałych win. Odwiedzamy dwie winnice, zapoznając się z cyklem produkcji i degustując miejscowe wina. Wieczorem wracamy do Salty.
24.11
Rano wjeżdżamy kolejką linową na szczyt wzgórza św. Bernarda (1450 m.n.p.m.), skąd roztacza się rozległa panorama na miasto, kotlinę i okoliczne pasma górskie. Późnym popołudniem odjeżdżamy autobusem na wschód, do położonego nad Paraną miasta Resistencia. Czas przejazdu to 13 godz. koszt – 58 ARP.
25.11
Dalszy ciąg podróży na wschód; rano przesiadamy się do następnego autobusu (38 ARP), jadącego do miasteczka Puerto Iguazu, usytuowanego w pobliżu Parku Narodowego Iguazu. Po 9 godzinach jazdy docieramy do celu; znajdujemy nocleg w hoteliku Noelia (10 ARP/os).
26.11
Udajemy się lokalnym autobusem na zwiedzanie brazylijskiej części Parku Narodowego Iguazu (45 min, 6 ARP). Wstęp do parku kosztuje 20 ARP. Oglądamy panoramę wodospadów Iguazu od strony brazylijskiej, przechodząc trasą wzdłuż rzeki i docierając do pomostu widokowego naprzeciwko Diabelskiej Gardzieli – najbardziej niesamowitej części wodospadów. Po kilkugodzinnym pobycie w parku jedziemy do pobliskiego brazylijskiego miasta Foz do Iguasu, a następnie wracamy przez granicę do Puerto Iguazu.
27.11
Rankiem wyjeżdżamy lokalnym autobusem do argentyńskiej części Parku Narodowego Iguazu (wstęp 30 ARP). Oglądamy cały kompleks wodospadów, korzystając z wyznaczonych tras i pomostów: Diabelską Gardziel, wodospad San Martin, Bosetti. Przeprawiamy się łódką na wysepkę San Martin, aby podziwiać z bliska fragmenty wodospadów i dziką przyrodę. O godz. 18 opuszczamy bramy parku i wracamy do Puerto Iguazu.
28.11
Spacerujemy po miasteczku Puerto Iguazu; po południu odjeżdżamy autobusem dalekobieżnym na południe, do miasta Colón. Nocny przejazd trwa 15 godzin, koszt przejazdu – 60 ARP.
29.11
Do Colón docieramy o 8.30, po czym lokalnym autobusem przekraczamy granicę z Urugwajem i docieramy do miasta Paysandu (45 min, 7 ARP). Stąd o godz. 15 odjeżdżamy luksusowym autobusem ekspresowym do stolicy Urugwaju, Montevideo (4.5 godz., 300 URP). Znajdujemy nocleg w pobliżu dworca autobusowego w hotelu Tres Cruses (14 USD/os).
30.11
Zwiedzamy centrum Montevideo: oglądamy katedrę Najświętszej Marii Panny, Pałac Taranco, 26-piętrowy Pałac Salvo – niegdyś najwyższy budynek Ameryki Płd., Dom Garibaldiego, pomnik Artigasa – bohatera narodowego Urugwaju. Przechadzamy się główną arterią stolicy, Avenida de 18 Julio.
1.12
Rano udajemy się autobusem na wschód, na tzw. Riwierę urugwajską, do odległego ok. 100 km od Montevideo miasteczka Piriapolis (1.5 godz., 86 URP). Znajdujemy nocleg w hotelu Danae ( 200 URP/os). Po południu spacerujemy po miasteczku wzdłuż pięknej atlantyckiej plaży.
2.12
Zwiedzamy miasteczko Piriapolis; wspinamy się na wzgórze św. Antoniego, skąd roztacza się piękna panorama na miasto i całą urugwajską Riwierę. Po południu wypoczywamy na plaży, korzystając z możliwości kąpieli w grudniu w ciepłych wodach Atlantyku.
3.12
Wyruszamy z Piriapolis poprzez Montevideo do Colonia del Sacramento – najstarszego miasta Urugwaju, położonego nad zatoką La Plata naprzeciw stolicy Argentyny, Buenos Aires. Przejazd trwa 4.5 godz., koszt to 230 URP. Znajdujemy nocleg w centrum miasta, w hotelu Leoncia (11 USD/os).
4.12
Zwiedzamy Colonię del Sacramento – miasto założone przez Portugalczyków w 1680 r., a zdobyte przez Hiszpanów w 1762 r. Oglądamy zabytkowe budowle: mury miejskie z bramą Puerta del Campo (1745), kościół Najświętszej Marii Panny z XVII wieku, Uliczkę Westchnień (Calle de los Suspiros) z XVIII wieku, ruiny klasztoru św. Franciszka i XIX-wieczną latarnię morską.
5.12
Przeprawiamy się wodolotem przez zatokę La Plata do Buenos Aires (45 min, 720 URP). Znajdujemy nocleg w centrum miasta, w hotelu Tucuman Palace (25 ARP/os). Po południu zwiedzamy cześć śródmiejską, tzw. microcentro: oglądamy teatr Colón (1908) Pałac Kongresowy (1906), pałac prezydencki Casa Rosada, katedrę metropolitalną z grobowcem Josego de San Martin – bohatera narodowego Argentyny. Przechadzamy się po najważniejszych arteriach miasta: Avenida 9 Julio, Avenida de Mayo, Florida, Lavalle.
6.12
Ciąg dalszy zwiedzania miasta: oglądamy Plac San Martin z Wieżą Anglików i pomnikiem wojny o Falklandy, zwiedzamy wnętrze teatru Colón, docieramy do dzielnicy artystów i antykwariatów San Telmo, po drodze odwiedzając najstarszy kościół w Buenos Aires pod wezwaniem św. Ignacego. Późnym popołudniem docieramy do barwnej dzielnicy włoskich imigrantów, La Boca, słynącej z kolorowych domków i pokazów tanecznych; tu oglądamy pierwsze pokazy tańca argentyńskiego.
7.12
Zwiedzamy północną dzielnicę miasta, Recoleta z kościołem Nuestra Señora de Pilar z 1732 r oraz cmentarzem Recoleta z 1822 r. będącym miejscem spoczynku najbogatszych obywateli Argentyny. Znajduje się tu m.in. grobowiec rodziny Duarte, w którym została pochowana Eva Peron. Po południu udajemy się ponownie do dzielnicy San Telmo, aby na placu Dorrego obserwować pokazy tanga argentyńskiego w wykonaniu zawodowych tancerzy, a następnie zabawę przybyłych tu mieszkańców Buenos Aires. Tym bardzo przyjemnym akcentem żegnamy się ze stolicą Argentyny.
8.12
Przelot na trasie Buenos Aires – Sao Paulo – Frankfurt (15 godz.). Przylot do Frankfurtu o godz. 6.50.
9.12
Przelot Frankfurt – Warszawa (9.15 –11.00). Zakończenie wyprawy.