Zapraszam do mojej galerii
Maroko Południe
Południowa część Maroka, położona u stóp olbrzymiego masywu gór Atlasu to kraina odmienna od północy tego kraju, słynnej z zabytkowych miast, rzymskiej historii i rolniczych krajobrazów. Na południe od Atlasu krajobraz staje się bardziej surowy - wystepują tu półpustynne góry i wyżyny, przechodzące w piaszczyste krajobrazy Sahary. W dolinach rzek spotyka się gaje palm daktylowych i plantacje róż. Tu także są położone najważniejsze osady - ufortyfikowane miasteczka z kazbami, zamieszkane przez rdzennych mieszkańców Maroka, Berberów. Ich malownicze usytuowanie sprawiło, że stały się elementem licznych planów filmowych. Góry Atlasu są pocięte licznymi wąwozami, pokryte różnorodną roślinnością, mienią się różnymi kolorami skał. U stóp Atlasu leży magiczne miasto Marrrakesz - z niezwykłym kolorytem miejscowych bazarów, licznymi zabytkami i niepowtarzalną atmosferą głównego placu Jemaa el-Fna. Te atuty południa Maroka sprawiły, że we wrześniu 2018 roku zapragnąłem bliżej poznać ów region kraju położonego na północym zachodzie Afryki. Oto relacja z mojej tygodniowej wycieczki.
Dziennik podróży
21.09
Przelot na trasie Warszawa – Agadir. Po dotarciu do hotelu wyruszamy na zwiedzanie tego usytuowanego nad Atlantykiem miasta, zniszczonego prawie doszczętnie w wyniku trzęsienia ziemi w 1960 roku, Agadir składa się obecnie z licznych hoteli usytuowanych przy szerokiej nadmorskiej promenadzie i 6-kilometrowej plaży.
22.09
Rankiem wyruszamy główną drogą na wschód; docieramy do ufortyfikowanego zabytkowego miasta Taroudant, XVI-wiecznej stolicy dynastii Saadytów. Zwiedzany starą dzielnicę miasta - medinę, nastepnie wyruszamy w dalszą drogę na wschód, docierając po południu do jednego z najbardziej malowniczych miasteczek Maroka, Ait Benhaddou, z ksarem ustyuowanym na wzgórzu nad doliną rzeki, stanowiącego plan dla wielu produkcji filmowych. Wieczorem docieramy do stolicy południowego Maroka, miasta Quarzazate.
23.09
Rano wyruszamy na zwiedzanie atrakcji Ouarzazate. Najpierw odwiedzamy położone na przedmieściach miasta olbrzymie studio filmowe Atlas. Nakręcono tu setki fimów, m.in. Gladiator, Aleksander czy Królestwo Niebieskie; obecnie można tu oglądać dekoracje z licznych produkcji filmowych. Następnie odwiedzamy usytuowaną w centrum miasta potężną kazbę Taurirt, siedzibę bogatego rodu Glawich z XVII wieku, z licznymi bogato zdobionymi salami i dziedzińcami. Po południu wyruszamy przez góry do biegnącej w stronę Sahary doliny Draa, z licznymi oazami wypełnionymi gajami palmowymi. Wieczorem docieramy do Zagory - miasta położonego u wrót Sahary, skąd w 52 dni wielbłądami można dostać się do legendarnego Timbuktu w Mali.
24.09
Rankiem wyruszamy na trasę wzdłuż doliny Draa, a następnie przez półpustynny górzysty krajobraz dalej na wschód. Docieramy do zagubionego w górach berberyjskiego miasteczka Alnif, a następnie do usytuowanego u wrót piaszczystej części Sahary miasta Erfoud. Stąd wyruszamy samochodami terenowymi w głąb Wielkiego Ergu Chebbi, składającego się z 20-kilometrowego pasma wysokich wydm. Docieramy do osady Merzouga i berberyjskich namiotów na pustyni. O zachodzie słońca odbywamy przejażdżkę na wielblądach po wydmach Ergu Chebbi; wieczorem słuchamy koncertu miejscowych muzyków i wracamy na nocleg do Erfoud.
25.09
Wyruszamy z Erfoud w powrotną drogę na zachód. Docieramy do położonego w dolinie rzeki miasta Tinghir, skąd niedaleko znajduje sie jeden z najciekawszych wąwozów południowego Maroka, wąwóz Todra. Spacerujemy w głąb wąwozu o 300-metrowych ścianach; następnie ruszamy w dalszą drogę na zachód. Docieramy do miasteczka El-Klaa, położonego w słynącej z uprawy róż dolinie rzeki Dades. Późnym popołudniem oglądamy zbiornik wodny Al-Mansur az-Zahabi, znajdujący się w pobliżu miasta Ouazazate, gdzie nocujemy w hotelu.
26.09
Wczesnym rankiem wyruszamy w głąb gór Atlasu, główną drogą prowadząca na północ kraju. Podziwiamy różnorodne górskie krajobrazy, wznosząc się na przełęcz Tizi-n-Tichka (wysokość 2260 metrów). Z przełęczy zjeżdżamy do położonego u północnych zboczy Atlasu masta Marrakesz, dawnej stolicy Maroka. Po południu udajemy się do pięknych ogrodów Majorelle, założonych w 1924 roku przez francuskiego malarza. Przed zachodem pojawiamy się w pobliżu centralnego placu miasta Jemaa el-Fna, chłonąc jego wieczorną atmosferę, wypełnioną kuglarzami, zaklinaczami węzów i miejscową kuchnią. Następnie udajemy się na kolację w eleganckiej restaruacji wewnątrz mediny, z marokańską muzyką i tańcami.
27.09
Zwiedzamy najważniejsze zabytkowe obiekty Marrakeszu - XII-wieczny Meczet Księgarzy z minaretem Koutoubia, XIX-wieczny pałac wezyrów El-Bahia, muzeum etnograficzne Maison Tiskiwin, średniowieczną medinę z dawną apteką. Po południu udajemy sie w 200-kilometrową powrotną drogę przez góry Atlasu do Agadiru.
28.09
Odlot z Agadiru do Warszawy. Zakończenie wycieczki.